Torbjørn Skuland
Født
Død
Bosted
Statsborgerskap
NorgeLandtilhørighet
NorgeYrke
HandelsskoleelevSivilstatus
UgiftTorbjørn Skuland var handelsskoleelev. Ved siden av studier arbeidet han på lageret til Agder Kjøplag, som holdt til i Bondeheimsgården i Mandal sentrum.
Lille julaften 1942 slo Sipo til mot flere personer i byen mistenkt for deltakelse i Milorg. Lensmann Askildsen ringte hjem til gården på Ormestad for å advare Torbjørn Skuland, men traff bare på moren. Moren ringte da ned til sønnens arbeidsplass og fikk gitt beskjed videre. Men i frykt for at faren eller brødrene ville bli tatt som gisler hvis han selv stakk av, lot Torbjørn Skuland seg arrestere. De arresterte ble først anbrakt i Andorsengården, før de ble kjørt videre til Kristiansand.
Dette ble starten på et langvarig fangenskap. Skuland overlevde. Han ble befridd og hentet ut av Neuengamme i april 1945. Den 17. mai 1945 befant han seg i Ronneby i Sverige. I et minnealbum skriver han: "17de mai var den første dagen jeg var helt fri efter fangenskapet, og jeg gikk i Ronnebys gater". Samme dag gikk han til fotografen sammen med tre fangekamerater (se under Bilder). De tre kameratene var Erling Hovde, Knut Tharaldsen og Odd A. Person.
Etter krigen laget Skuland et minnealbum, som inneholder blant annet kopier av fangebrev fra Grini og Sachsenhausen, bilder fra Sverige i mai 1945, samt avisutklipp fra 1990-årene i forbindelse med at Skuland deltok som tidsvitne på skoletur arrangert av Stiftelsen Hvite busser til Auschwitz. Hele minnealbumet er tilgjengelig fra Aktive Fredsreisers nettside (se under Kilder).
Tidslinjen
Arrestasjon
Fangeopphold
Fra: | 4. mars 1944 |
Til: | 30. januar 1945 |
Fangeopphold
Fra: | Cirka 3. februar 1945 |
Til: | 5. april 1945 |