Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Rösi Fein (portrettfoto)

Rösi Fein

Født
5. november 1892
Mähren (daværende Østerrike-Ungarn)
Tsjekkoslovakia
Død
3. mars 1943
Auschwitz
Polen
Bosted
Figgjogata 11
Stavanger, Rogaland, Norge
Statsborgerskap
Norge
Landtilhørighet
Norge
Yrke
Husmor, Butikkekspeditør
Sivilstatus
Gift



Rösi Fein (født Storch), kom fra Myslik i dagens Tsjekkia (tidligere en del av Østerrike-Ungarn). Rösi var lillesøster til Jeanette Reichwald.


Rösi kom til Norge og Stavanger i 1917, etter å ha møtt kjøpmann Julius Fein på en togtur i Tyskland. De giftet seg få uker etter, og Rösi flyttet inn med Julius i Kaptein Langesgate i Stavanger.


I 1921 fikk Rösi innvilget norsk statsborgerskap sammen med ektemannen. Rösi drev egen forretning fra 1922 til 1930 som het «Løkkeveien Basar», og i 1938 gikk hun sammen med ektemannen om å drive Feins Magasin. Forretningene gikk bra, og samme år utvidet ekteparet med en klesbutikk i Kristiansand, med samme navn som butikken i Stavanger.


Den sentraleuropeiske bakgrunnen til Rösi kom frem gjennom alle språkene hun mestret, inkludert hebraisk, rumensk, polsk, slovakisk med flere. Hun var aktiv i flere organisasjoner, som Stavanger Fredsforening og Stavanger Yrkeskvinners klubb hvor hun holdt forelesninger om hjemlandets historie. Rösi og Julius holdt også foredrag mot antisemittisme i Stavanger.

Ekteparet gjorde det de kunne for å hjelpe familiemedlemmer som bodde i Wien, og adopterte i 1934 den 23 år gamle Wilhelm Reichwald, som var søsterens sønn. Wilhelm var blitt sendt til tanten og onkelen så tidlig som 1934 etter den nazistiske maktovertakelsen i Tyskland. Det lyktes altså Rösi etter mye slit å sikre Wilhelm et trygt hjem i Norge.


Etter hvert ble det klart at også Wilhelms øvrige familie i Østerrike måtte hjelpes til Norge. Søsteren Jeanette og henne ektemann Jacob Reichwald, og deres yngste sønn Hans Reichwald trengte hjelp til å komme seg ut av Østerrike etter den tyske annekteringen av landet i 1938. Mye av grunnen til at de resterende medlemmene av familien Reichwald etter hvert kom seg til Norge, var nettverket til Rösi og Julius. De kjente kjøpmann «Moritz Rabinowitz», som også kunne stille med viktige garantier.


Etter den tyske okkupasjonen i Norge ble livet vanskelig for Rösi og familien i Stavanger. Butikken i Kristiansand ble konfiskert allerede i april 1941, og familien bestemte seg for å flytte til Fraford i Forsand. 


Rösis ektemann ble arrestert den 26. oktober på et annet sted enn hvor Rösi oppholdt seg. På det tidspunktet hadde adoptivsønnen, Wilhelm, flyttet til Oslo og videre til Sverige. På den måten overlevde Wilhelm holocaust.


Rösi Fein tilhørte en gruppe jødiske kvinner som ble arrestert i Rogaland i forbindelse med den landsomfattende aksjonen 25.-26. november 1942. Sammen med sju andre kvinner, deriblant søsteren Jeanette, ble hun sendt med tog fra Stavanger først til Kristiansand. I påvente av tog videre til Oslo ble fangene skrevet inn ved Kristiansand kretsfengsel. Kl. 21 samme kveld ble de sendt videre. Transporten ankom Oslo dagen etter at "Donau" hadde forlatt Oslo havn. Rösi og de andre ble derfor overført til Bredtveit, hvor de befant seg inntil den neste transporten var klar, med "Gotenland" i slutten av februar 1943.


Sammen med søsteren og over 150 andre norske kvinner, menn og barn, ankomst Rösi Auschwitz-Birkenau 3. mars 1943. Samme dag ble de to søstrene drept i leiren.



 

Tidslinjen
Arrestasjon
Fra: 
26. november 1942
Til: 
26. november 1942
Fangeopphold
Fra: 
26. november 1942
Til: 
26. november 1942
Fangeopphold
Fra: 
26. november 1942
Til: 
24. februar 1943
Fangeopphold
Fra: 
25. februar 1943
Til: 
27. februar 1943
Fangeopphold
Fra: 
28. februar 1943
Til: 
2. mars 1943
Fangeopphold
Fra: 
3. mars 1943
Til: 
3. mars 1943 (Død)